Wyszukiwarka biletów lotniczych

Porady specjalisty Why Not FLY

26 Październik 2015

Ice Hotel

Planując nasze podróże, wyjazdy czy delegacje w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na lokalizacje, okoliczne atrakcje - hotel traktujemy może nie jako najmniej ważny szczegół ale zawsze dopasowujemy go do już stworzonego planu. Może nie jest to ostatni element ale z pewnością zazwyczaj nie najważniejszy. Przy konkretnym wyborze zawsze kierujemy się położeniem, ceną czy oferowanym standardem obiektu w którym przyjdzie nam spędzić noc czy dwie na drodze do realizacji zaplanowanych celów. A gdyby tak postawić wszystko na głowie i zaplanować podróż zaczynając właśnie od wyboru hotelu? Czy miejsce w którym mamy spędzić kilka godzin może stać się głównym celem naszej podróży? Zapewniam Was że w dzisiejszych czasach wystarczy tylko trochę poszukać a uda nam się znaleźć takie hotele dla których warto byłoby przejechać połowę świata – nawet jeżeli mielibyśmy spędzić tam tylko jedną noc, aby kiedyś móc powiedzieć „przybyłem, zobaczyłem i… spałem?”

W ofercie światowej bazy hotelowej można znaleźć obiekty położone kilkanaście metrów pod wodą (ze szklanymi ścianami - a jakże), zlokalizowane na szczytach gór, w jaskiniach, w odremontowanych wrakach  łodzi czy samolotów.

Każdy z tych obiektów to osobna historia, sama forma architektoniczna warta byłaby zobaczenia i opisania ale ja chciałbym przybliżyć Wam jeden konkretny obiekt który jest dość… unikalny, a z pewnością niepowtarzalny. Deszczowa i zimna jesień może wydawać się nie najlepszym terminem na podobne propozycje ale właśnie teraz zbliża się okres kiedy z usług tegoż hotelu moglibyśmy skorzystać.

Co w nim takiego wyjątkowego? Otóż cały stworzony jest z… mniej więcej 3000 m2 śniegu i 3000 ton lodu z pobliskiej Torne River.

ICE HOTEL

Źródło: Wikipedia. Autor: Laplandish

Konstrukcja „budynku” -  łóżka, stoliki, nawet szklanki w barze wykonane są z lodu. Icehotel – bo tak się oficjalnie nazywa, położony jest w niewielkiej miejscowości Jukkasjärvi (północna Szwecja). Pierwszy raz zaoferował miejsca noclegowe w 1990 roku i od tego czasu co roku zaprasza artystów z całego świata do projektowania konstrukcji i wystroju.

Źródło: Wikipedia, Autor: L'Astorina

 źródło: Wikipedia, Autor: Stephan Herz

Co roku hotel wygląda inaczej, co jeszcze bardziej wpływa na jego wyjątkowy charakter – skorzystać z jego usług możemy tylko od grudnia do kwietnia kiedy temperatury nawet w tak zimnych okolicach przestają sprzyjać utrzymywaniu się lodowych konstrukcji i kiedy to całkowicie znika z powierzchni ziemi zamieniając się w jedną wielką kałużę po której hasają lokalne stada reniferów.

Źródło: Flirck, Autor: bjaglin

Cała historia może wydawać się żartem ale chętnych do spędzenia w tak ekstremalnych warunkach wcale nie brakuje. Nocleg w około -5 stopniowej temperaturze na lodowym łożu pokrytym skórami reniferów może niektórych przerazić ale dla zmarzluchów też znajdzie się rozwiązanie – po zwiedzaniu lodowego hotelu noc można spędzić w ciepłej części obiektu i ogrzewanych pokojach. Dla odważnych przygotowane są ciepłe śpiwory, czapki i rękawiczki.

Źródło: Wikipedia, Autor: Stephan Herz

Źródło: Wikipedia. Autor: Laplandish

Warto nadmienić iż każdy pokój w Icehotel to unikalne dzieło sztuki, nie ma tam 2 takich samych pomieszczeń. O poranku hotel serwuje dla swoich gości gorący napój z borówki w jednej z dwóch restauracji – ogrzewanej z kominkiem i zgodnej z tradycją hotelu – lodowej w której śniadanie serwowane jest na lodowych talerzach. Dla zwiększenia temperatury oczywiście zawsze można skorzystać z gorącej sauny.

Źródło: Flirck, Autor: Scott McMurren

Źródło: Flirck, Autor: Antonio Bovino

W ciągu dnia okolica oferuje całkiem sporo atrakcji jak na tak małą wioskę – m.in. wyścigi psich zaprzęgów, przejażdżka skuterem po zaśnieżonych rubieżach, wypożyczalnia nart czy ekstremalne heliskiing. Wieczorem podziwiać możemy niesamowite zorze polarne.

Wiele par przyjeżdża do hotelu aby skorzystać z jednej z najpiękniejszych części hotelu którą jest lodowa kaplica na realizację której ogłaszany jest specjalny konkurs. Projekty zaproszonych artystów co roku konkurują ze sobą w obliczu powołanego jury. Co roku w trakcie sezonu średnio 140 ślubów i 20 chrztów odbywa się w tej unikalnej świątyni.

Nie wiem jak Wy ale ja oglądając te zdjęcia naprawdę chciałbym zobaczyć na własne oczy ten niesamowity wystrój z lodowych rzeźb i wypić… herbatę z lodowego kieliszka. I wiecie co? Noc poślubna pośród lodowych dzieł sztuki i z zorzą polarną rozświetlającą niebo wszystkimi kolorami tęczy - nawet największe mrozy nie byłyby straszne ;)

Krzysiek M.

wstecz


Komentarzy: 0